یکی از مربیان تیم ملی والیبان بانوان افغانستان خبر از سر بریده شدن ماه‌جبین حکیمی والیبالیست افغانستانی توسط نیروهای طالبان داد.

ماه‌جبین

خبرورزشی - ماه‌جبین حکیمی، از بازیکنان تیم ملی والیبال بانوان افغانستان که در رده سنی جوانان بازی می‌کرد، توسط طالبان در شهر کابل سر بریده شد

ثریا افضلی از مربیان تیم ملی والیبال بانوان افغانستان کشته شدن این بانوی ورزشکار را در گفت‌وگو با «ایندیپندنت» فارسی تأیید کرد، اما گفت غیر از خانواده ماه‌جبین، کسی از زمان دقیق و چگونگی این اتفاق آگاه نیست. ماه‌جبین تا قبل از فروپاشی دولت پیشین افغانستان، در باشگاه والیبال شهرداری کابل بازی می‌کرد و از بازیکنان موفق این باشگاه بود.

ثریا افضلی گفت قتل ماه‌جبین حکیمی احتمالا در اوایل اکتبر رخ داده است و به‌دلیل اینکه خانواده‌اش تهدید شده‌اند در این مورد با کسی صحبت نکنند، این مسئله پوشیده مانده است. به گفته افضلی، پس از فروپاشی دولت پیشین، دختران ورزشکار در سراسر افغانستان، با تهدید جدی امنیتی مواجه‌اند و افراد طالبان دنبال آن‌ها آمده‌اند و ‌خانه‌های شماری از آنان را در شهرهای گوناگون تفتیش کرده‌اند. بسیاری از دختران ورزشکار، به‌ویژه اعضای تیم والیبال بانوان افغانستان که در مسابقات خارجی و داخلی شرکت کرده‌اند و در برنامه‌های رسانه‌ای حضور داشته‌اند، در معرض تهدید جدی قرار دارند.

این مربی تیم ملی والیبال بانوان افغانستان گفت از میان بازیکنان این تیم، فقط دو نفر توانسته‌اند از طریق اقدام شخصی از افغانستان خارج شوند و بقیه‌ اعضای تیم در داخل افغانستان در تهدید و وحشت به سر می‌برند. خانم افضلی در این مورد گفت: «همه بازیکنان تیم والیبال و بقیه بانوان ورزشکار در وضعیت نامناسب و در ناامیدی و ترس به سر می‌برند. همه مجبور شده‌اند متواری شوند و در مکان‌های نامعلوم زندگی کنند.»

تلاش‌های اعضای تیم ملی والیبال بانوان افغانستان برای جلب حمایت سازمان‌ها و کشورهای خارجی برای خروجشان از افغانستان تاکنون بی‌نتیجه مانده است. کشته شدن ماه‌جبین به ترس و نگرانی آنان از اینکه هدف طالبان و افرادی قرار گیرند که از گذشته درصدد ممانعت از فعالیت ورزشی بانوان بوده‌اند، دامن زده است. با تسلط طالبان بر افغانستان، همه فعالیت‌های زنان در عرصه‌های ورزشی، سیاسی و اجتماعی متوقف شده است و نگرانی از ادامه‌ محدودیت‌ها بر زندگی و کار و امنیت جانی زنان فعال در صحنه های اجتماعی همچنان وجود دارد.

 تیم ملی والیبال بانوان افغانستان نخستین ‌بار در سال ۱۹۷۸ تاسیس شد و فعالیت آن از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۲، به‌دلیل جنگ داخلی و سپس حاکمیت طالبان، متوقف شد. تیم ملی والیبال بانوان افغانستان در دو رده سنی بزرگسال و جوانان فعالیت می‌کرد و در هر رده سنی، ۱۴ عضو داشت. این تیم هر سال در شماری از مسابقات بین‌المللی شرکت می‌کرد که در برخی از مسابقات در کشورهای منطقه، موفق به کسب جوایزی نیز شد. حضور این تیم در مسابقات بین‌المللی همواره با حمایت گسترده در داخل افغانستان مواجه می‌شد و از حضور دختران افغان در بازی‌های بین‌المللی به‌عنوان نشانه‌ای از تلاش برای تثبیت جایگاه زنان در جامعه سنتی افغانستان یاد می‌شد.
 

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • لنگی ها مافیای فوتبال ایران IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  35 9
  الان که سرانشون تو تهرام رفت و آمد دارن و انگار نه انگار یک گروه ترورریستی و آدم کش های جانی هستن. فقط می تونم محکوم کنم و باید 99 درصد مردم قطع ارتباط با طالبان رو محکوم کنن. 1 درصد هم منافعشون اینه
 • حامی IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  32 2
  امروز میگن نباید موتور سواری کنید فردا هم مطمئنن کار به جاهای باریکتر خواهد کشید
 • سید رضا IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  32 1
  قرن 21و زندگی در سایه طالبان. شرم دنیا و سیاست مدارانش خواهد بود. نمیدانم چند روز عمر ارزش اینهمه حماقت و خریت را دارد که خون نخبگان و جوانان شایسته یه مملکت ریختهذشود. دنیا باید شرم کنه از ملت افغانستان. مردمی سخت کوش و کم توقع ولی متاسفانه همیشه در ظلم و جهالت قومی چون طالبان جاهل و نادان اسیر. شرمنده ایم افغانستان بابت اینهمه ظلمی که به شما شده است
 • میهن IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  21 5
  شرم بر این افراط گرایی، که خودمان هم درگیریم.
 • ضرغام ماندگار IR ۲۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  11 0
  آیااین طالبان بااین تفکرباید موردحمایت قرارگیرد. لعنت برچنین حکومتب
 • Omid US ۲۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  1 0
  tamameh in afradeh mazhaby vahshey hastand az joumleh molahayeh khodeman albateh na hameshan, mazhab badtareen cheiz hast, shoma negah konid hameyeh az sar boridanha zireh esmeh mazhab anjam mishavad
 • قانعی IR ۰۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  1 2
  اونایی که میگن ما جنگ رو بردیم سوریه تا جنگ نیاد تو مرز خودمون چیزی برای گفتن دارن؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =
Topic[id:112, title:در حاشیه] - __ [] __
Topic[id:112, title:در حاشیه] - __ [] __
Topic[id:112, title:در حاشیه] - __ [] __
Topic[id:112, title:در حاشیه] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:112, title:در حاشیه] - __ [] __
Topic[id:112, title:در حاشیه] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:112, title:در حاشیه] - __ [] __
Topic[id:112, title:در حاشیه] - __ [] __