نظرات: ۲
ردپای برانکو در تیم ملی ایران/ ستاره‌هایی که به جام جهانی رسیدند
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

۸ بازیکن فعلی تیم ملی در جام جهانی سابقه کار کردن با برانکو را در کارنامه دارند.

برانکو در تیم ملی دوران نسبتا خوبی داشت و توانست با تیم ملی به جام جهانی ۲۰۰۶ صعود کند. با این حال  اوج کار برانکو در پرسپولیس بود و موفق شد به همراه این تیم جام زیادی را کسب کند و از پرسپولیس یک تیم قدرتمند بسازد. می‌شود با قاطعیت گفت برانکو معمار پرسپولیس نوین بود. تیمی‌که در سال‌های اخیر فوق العاده کار کرد  و توانست ۵ قهرمانی متوالی را در لیگ بدست بیاورد. پرسپولیس طی چند سال اخیر بیشترین ملی پوش را داشته و همین حالا هم بسیاری از بازیکنانی که در اردوی تیم ملی در قطر و برای بازی‌های جام جهانی حضور دارند،  سابقه بازی برای پرسپولیس و شاگردی برانکو را در کارنامه دارند و اتفاقا چند نفر از آن‌ها از ستاره‌های بدون جانشین تیم کیروش به حساب می‌آیند. به بهانه بازی‌های ملی و شروع رقابت‌های جام جهانی قطر، می‌خواهیم بازیکنانی که از تیم ملی  فعلی سابقه کار کردن با برانکو را در کارنامه دارند را مرور کنیم.

علیرضا بیرانوند

بیرانوند در نفت چهره شد و حتی به تیم ملی هم رسید ولی در پرسپولیس به شهرت زیادی دست پیدا کرد و توسط برانکو به پرسپولیس آمد و در این تیم  توانست به گلر اول تیم ملی و فوتبال ایران تبدیل شود. علیرضا اولین جام جهانی خود را وقتی که در پرسپولیس بود، تجربه کرد. در تابستان امسال هم برای فیکس شدن در تیم ملی و تجربه حضور در دومین جام جهانی دوباره به پرسپولیس برگشت. گلر شماره یک تیم ملی ۳ سال فوق العاده را با برانکو در پرسپولیس گذراند. این همکاری هم برای پرسپولیس مفید بود  و هم بیرانوند را به گلر اصلی تیم ملی تبدیل کرد. علیرضا در تیم برانکو به ۷ جام مختلف رسید و یکبار هم فینال آسیا را تجربه کرد.علیرضا حالا یکی از باتجربه‌های ما در قطر است و کیروش هم حساب زیادی روی او باز کرده است.

وحید امیری

آچار فرانسه پرسپولیس و تیم ملی یکی از بهترین خریدهای برانکو برای پرسپولیس بود.امیری شرایطی مشابه با بیرانوند داشت و  وحید وقتی در نفت تهران هم بود به تیم ملی دعوت می‌شد ولی در پرسپولیس برانکو بود که به مهره فیکس تیم ملی تبدیل شد. امیری به جز صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیا، در اکثر قهرمانی‌های پرسپولیس به همراه برانکو حضور داشت و مهره موثری برای مرد کروات بود.

امیری که چند ماه درگیر جراحی کمرش بود، به موقع آماده شد و حالا هم در اردوی تیم ملی حضور دارد. کیروش هم مثل برانکو، اسکوچیچ و یحیی گل محمدی حاضر نیست امیری را نیمکت نشین کند و وحید یکی از مهره‌های کلیدی تیم ملی در جام جهانی خواهد بود.

احمد نوراللهی

احمد کشف علی دایی بود و توسط شهریار به پرسپولیس آمد. با این حال نقش او در تیم برانکو غیرقابل انکار بود یکی از مهره‌های بدون جانشین برانکو در پرسپولیس محسوب می‌شد. احمد یکی از ستاره‌های چند سال اخیر فوتبال به حساب می‌آید و از یکی دو سال گذشته به مرد ثابت خط میانی تیم ملی هم تبدیل شده است. نوراللهی در تمام موفقیت‌های برانکو با پرسپولیس حضور داشت و اولین بار هم در دوران حضور برانکو توانست بازوبند کاپیتانی پرسپولیس را به بازو ببندد.احمد حالا به یکی از باتجربه‌های تیم ملی تبدیل شده و کیروش هم روی او برای بازی‌های تیم ملی حساب ویژه ای باز کرده است.

مهدی طارمی

فوق ستاره فوتبال ایران در حال حاضر کشف علی دایی بود، ولی مهدی در زمان حضور برانکو در پرسپولیس  به یک چهره ملی تبدیل شد. طارمی‌در دوران برانکو به غیر از جام‌هایی که با پرسپولیس گرفت ؛ موفق شد دوبار عنوان آقای گلی لیگ برتر را بدست بیاورد و لژیونر شود. به جرات می‌شود گفت در رده باشگاهی بعد از علی دایی، برانکو بیشترین تاثیر را در درخشش طارمی‌ایفا کرد و خود مهدی هم بارها به این موضوع اشاره کرده است. طارمی‌که فصل بی نظیری را در پورتو سپری کرده و به همراه این تیم به دور دوم لیگ قهرمانان اروپا هم راه پیدا کرده، امید اول تیم ملی برای گلزنی در جام جهانی خواهد بود. شماره ۹ تیم ملی امیدوار است در دومین تجربه خود در جام جهانی، برای اولین بار طعم شیرین صعود از مرحله گروهی را بچشد.

صادق محرمی

صادق کشف بزرگ برانکو در پرسپولیس بود. وقتی مرد کروات محرمی‌جوان را از ملوان به پرسپولیس آورد هیچکس این بازیکن را نمی‌شناخت ولی صادق آنقدر در پرسپولیس خوب بود که برانکو رضاییان را نیمکت نشین و حسین ماهینی را به سمت چپ خط دفاعی برد تا محرمی‌در پست دلخواه خود بازی کند.  پدیده چند سال قبل لیگ برتر  حالا نه تنها یکی از لژیونرهای فوتبال ما به حساب می‌آید، بلکه مدافع راست اصلی تیم ملی هم محسوب می‌شود و در تمامی‌بازی‌های مقدماتی جام جهانی هم به طور فیکس به میدان رفت. محرمی‌که فصل خوبی را در تیم دیناموزاگرب سپری می‌کند، فرصت حضور در اولین جام جهانی خود را بدست آورده و مثل دوران حضورش در پرسپولیس، با رامین رضاییان برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی تیم ملی در جام جهانی رقابت می‌کند.

شجاع خلیل زاده

شجاع مدافع میانی محبوب برانکو بود. ایوانکوویچ آنقدر به سبک بازی خلیل زاده اعتقاد داشت که چند سال برای خریدش اقدام کرد و بالاخره هم موفق شد مدافع مورد علاقه خودش را به خدمت بگیرد. شجاع هم بهترین بازی‌های دوران فوتبالش را برای پرسپولیس و برانکو انجام داد و خودش را به عنوان یکی از بهترین مدافعان میانی چند سال اخیر فوتبال ایران معرفی کرد.برخلاف پیشبینی‌ها که خیلی‌ها فکر می‌کردند کیروش شجاع را به تیم ملی دعوت نمی‌کند، سرمربی پرتغالی این کار را انجام داد و شجاع یکی از بازیکنان حاضر در قطر است و اولین جام جهانی خود را تجربه می‌کند.

مهدی ترابی

مهدی یکی از خریدهای مهم برانکو در پرسپولیس بود که در لیگ هجدهم از سایپا جذب شد. برانکو علاقه زیادی به مدل بازی ترابی داشت و همواره از او به عنوان یکی از بهترین وینگرهای فوتبال ایران نام می‌برد.دقیقا کیروش هم نظری مشابه با برانکو روی ترابی دارد و در فصلی که این بازیکن اصلا خوب نبوده، بازهم کیروش او را به تیم ملی دعوت کرد و همراه خود به قطر برد. حالا مهدی امیدوار است در دومین جام جهانی خود بتواند برای اولین بار به میدان برود که دور از دسترس هم نخواهد بود.

رامین رضاییان

رامین در لیگ پانزدهم توسط خود برانکو خریداری شد و یکی از بهترین‌های پرسپولیس در آن فصل بود و حسابی خودش را در فوتبال ایران نشان داد. رضاییان تا قبل از آن ذخیره وریا غفوری در تیم ملی بود ولی بعد از درخشش در پرسپولیس تحت هدایت برانکو، به مدافع راست فیکس تیم ملی تبدیل شد. با این حال بعد از یک فصل رابطه برانکو و رضاییان خراب شد و پروفسور رامین را از پرسپولیس بیرون کرد. هرچقدر رامین و برانکو با هم مشکل داشتند، رابطه رضاییان و کیروش بسیار صمیمی‌و گرم بود. حالا هم رضاییان به واسطه بازگشت مربی مورد علاقه اش شانس حضور در جام جهانی را پیدا کرده است. چرا که اگر اسکوچیچ هنوز سرمربی تیم ملی بود، رامین تحت هیچ شرایطی جایی در لیست او برای جام جهانی نداشت.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • 6 IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۳۰
    و باز هم پرفسور برانكو راستي از كيسه هاي شوفر و استراپولي چه خبر!؟!؟؟!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربازدید امروز

آخرین خبرها