نظرسنجی

بهترین مربی دور برگشت رقابت‌های لیگ برتر؟
۱۶
علیرضا دبیر
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی ضمن ابراز نارضایتی از عملکرد کشتی ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان گفت: درستکار باید توضیح بدهد که چرا ما نتوانستیم یک کشتی گیر بزرگ جهان را ببریم!

علیرضا دبیر با بیان این‌که از نتایج تیم ملی در رقابت‌های قهرمانی جهان راضی نیست، گفت: درستکار باید جواب بدهد چرا ما یک قهرمان بزرگ جهان را نبردیم!

اهم اظهارات رئیس فدراسیون کشتی که در برنامه ورزش و مردم سخن می‌گفت را به نقل از ایسنا می‌خوانید:

* {درباره عملکرد مربی روس تیم ملی کشتی آزاد} من در بحث سر و گردن دو نفر را واقعا قبول دارم؛ یکی اکبر فلاح که به من گرفتن سر و گردن را یاد داد، یکی هم عیسی حاجی‌اف که واقعا در این ۲ یا ۳ ماه کار کرد.

* یکی‌از نقدهای من آنالیز در تیم‌های ملی کشتی است. همیشه من باید هولشان می‌دادم بروند اتاق آنالیز بنشینند؛ هم در کشتی آزاد و هم فرنگی. من در دوران کشتی همیشه در اردوی تیم ملی یک ویدیو می‌بردم و فیلم‌های حریفانم را می‌دیدم. از همان موقع هم آنالیز در کشتی ما باب شد. الان آنالیز در دنیا حرف اول را می زند. کادرفنی و کشتی‌گیر باید از من جلوتر باشند نه این‌که من جلوتر از آن‌ها بروم و آن‌ها پشت من بیایند. این خیلی بد است.

* بحث من با کادر فنی تیم ملی جدی است و باید چارچوب‌ها را مشخص کنیم. فیلمی از گواردیولا دیدم و به این نتیجه رسیدم که کارهایی که من کردم را او هم کرده است. یا فرگوسن و مسی هم همین‌طور. در دوران قهرمانی و مدیریتم به این‌ها رسیده‌ام. ما باید روی تشک زحمت بکشیم. سلامت بودن در کنار زحمت کشیدن قطعا نتیجه می‌دهد. مگر می‌شود این دو باشند و جواب ندهد؟

از نتایج تیم ملی کشتی راضی نیستم

* ما در ۷۰ سال ۸ یا ۹ بار دوم جهان شدیم. رک بگویم باید قهرمان جهان می‌شدیم. این را بگویم که من از نتیجه به دست آمده راضی نیستم. درستکار باید جواب بدهد چرا ما یک قهرمان بزرگ جهان را نبردیم! من درباره رحمان عموزاد که قهرمان جهان ما بود و این‌طور کشتی گرفت حرف دارم. اگر بحث ناآمادگی بدنی بود، زارع هم نتیجه نمی‌گرفت اما درباره نفراتی مثل رحمان عموزاد حتما باید دلایل آن را بشنوم. نفراتی مثل رضا اطری هم خیلی بعید است دیگر با نفرات جوانی که هستند به تیم ملی برسند.

* {درباره مدال‌های طلای دو سنگین‌وزن کشتی آزاد و فرنگی} وقتی میرزازاده در المپیک توکیو باخت به او گفتم وزنت را باید بالا بیاوری. آن وقت ۱۱۷ کیلو بود اما الان ۱۲۸ کیلوست که می‌تواند این حریفانش را به بیرون پرتاب کند. او نباید چابکی‌اش را از دست بدهد. او باید یکی، دو حرکت هم به خودش اضافه کند. زارع هم اگر می‌خواهد المپیک طلا بگیرد باید زیرگیری کند.

شکست یزدانی مقابل تیلور

* حسن یکی از استثناهای ایران است. او ۹ مدال دارد که شوخی نیست. یزدانی زحمت می‌کشد و در چارچوب است. باید قبول کنیم حریف او هم استثنای جهان است که قهرمانی جهان و المپیک را دارد. هر کدام از ما در دوران قهرمانی یک گربه سیاه داشتیم. از نظر کشتی حسن خیلی کامل‌تر از تیلور است اما نقاط منفی حسن نقطه مثبت تیلور شده است. مثلا حسن از تیلور وقتی عقب می‌افتد به هم می‌ریزد. در مسابقات امسال هم از نظر من کنده‌کشی حسن ۴ امتیاز برای او داشت. هر کسی نظر خود را دارد اما حسن فن زد. اگر امتیازش را می‌دادند و حسن ۵ بر ۲ جلو می‌افتاد خیلی فرق می کرد اما وقتی عقب می‌افتد شرایط خیلی فرق می کند. او کتفش هم خراب بود و غیرت کرد. امیدوارم واقعا وقت بگذارد تا ان‌شاءالله برای المپیک پیروز شود.

ابطال انتخابات فدراسیون کشتی

* دادگاه عمومی به این موضوع ورود پیدا کرده و حکمی داده است. حتما کار را دنبال و اعتراض می‌کنیم. روحیات من هم طوری است که به آدم‌های بی‌ربط باج نمی‌دهم، اما رأی قوه قضاییه را حتما دنبال و از آن‌ها هم تشکر می‌کنم. آن‌ها می‌خواستند بازی را شروع و به اتحادیه جهانی بکشانند اما حواس ما هم جمع است و اجازه این کار را ندادیم. با همان اساسنامه سه انتخابات برگزار و دوستان خودشان و من در دوره قبل با همین اساسنامه انتخاب شدند. همین دوستان همه با هم حتی یک رای هم نداشتند و هیچ‌کدام‌شان در مجمع نبودند. کسی هم که در مجمع نبوده حق اعتراض ندارد. اصلا صبح انتخابات بگذارند و بگویند نباش، دست آن‌ها را می‌بوسم و می‌گویم خدا خیرتان دهد. آن چیزی را که تکلیف من است، عمل می‌کنم. این اساسنامه شش، هفت سال مرجع تصمیم‌گیری فدراسیون کشتی بوده و اگر این‌طور است، همه چیز اشتباه بوده است.

* {درباره بازی‌های آسیایی هانگژو} خودم در ۲۰۰۲ و سر همین بازی‌های آسیایی و جهانی ضربه خوردم و فقط نگران همین مساله بودم. به‌خاطر همین دلم راضی به رفتن تیم اصلی نبود اما تنها به خاطر بهبود عملکرد کاروان ایران موافقت کردم. با هفت یا هشت روز تمرین بعد از مسابقات جهانی، کسب پنج مدال طلا عملکرد بدی نبود. وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک راضی بودند اما من راضی نبودم چرا که زیاده‌خواه هستم. از مسابقات جهانی وزنه‌برداری تا بازی‌های آسیایی یک ماه فاصله بود، اما ما فقط شش، هفت روز فاصله جهانی تا بازی‌های آسیایی را داشتیم.

* یک بار در سال ۲۰۰۸ یا ۲۰۱۲ گفتم هند در حال گرفتن دنیا به خصوص در کشتی است که همه به من خندیدند. اقتصاد رابطه مستقیم با ورزش، هنر و فرهنگ دارد. در بازی‌های آسیایی بعدی در ژاپن، هند حتما سوم خواهد شد و چهار سال بعد از آن جای ژاپن را هم خواهد گرفت. اگر خودمان را جمع نکرده بودیم در کشتی هم ما را می‌گرفت. مجلس و دولت باید به این دید برسند. این‌که دنیا را با چه عینکی ببینیم خیلی مهم است. امیدوارم به این فهم برسند که ورزش مهم است تا دیگر نگویند بودجه ورزش ۳۰ درصد بالا رفت. اعزام‌ها که کمتر شود، باخت‌های ما در بازی‌های آسیایی و المپیک خواهد بود. یک دیدگاه، دیدگاه بالاست که متوجه شوند و یک دیدگاه هم در کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش است.

* ما ۵۳، ۵۴ رئیس فدراسیون داریم که خیلی‌ها شلوغ می‌کنند این مدال را می‌گیریم و آن مدال را می‌گیریم. صالحی‌امیری یک فهمی داشت و به او می‌گفتم در توکیو متوجه خواهید شد. در هر سالن باخت‌ها را می‌دیدند و در سالن کشتی بالا رفتن پرچم را. اگر رشته‌های تیراندازی و دوومیدانی مدال بگیرند بار از روی دوش برخی رشته‌ها برداشته خواهد شد. کیومرث هاشمی خیلی توجیه است و در دیدار با بچه‌ها گفت اصلا مدال نگیرید و بار را برداشت. یک‌جاهایی مردم پول کم باشد ناراحت نیستند اما از نحوه توزیع پول ناراحت هستند. آن‌ها که ماشین ندارند یارانه ماشین آن‌ها چه می‌شود؟ اگر کشتی هم مدال‌آوری می‌کند باید در بودجه ببینند. دیدگاه کیومرث هاشمی و کمیته ملی المپیک خدا را شکر متفاوت است.

پوست مدیرانی که نتیجه نگرفتند را بِکنید

* باید پوست رؤسای فدراسیون‌هایی را که نتیجه نگرفتند بکنید. من هم اگر نتیجه نگرفتم باید جواب بدهم. به من می‌گویند چرا از جمهوری اسلامی نقد نمی‌کنم! اتفاقا چون دوستش دارم نقد هم می‌کنم. جمهوری اسلامی باید مدیرانی را که کار نمی‌کنند بدون رودربایستی بازخواست کند. یکی از روسای هیئت‌های ما دزد بود و من او را برداشتم. مطمئنا او همه تلاشش را می‌کند که من را بزند. حتما هزینه می‌دهم، اما مطمئن باشید آن‌هایی که می‌فهمند موضوع را می‌گیرند.

تغییر پژمان درستکار؟

* هر احتمالی ممکن است. این مدت با خیلی از قهرمانان بزرگ نشستم و خیلی ایرادت از جمله ایرادات خودم را در آوردم. اجازه بدهید ببینیم تیم امیدها چه می‌شود. تا امروز آلبانی به خاطر مشکلات سیاسی ویزا نداده است. بعد از مسابقات امیدهای جهان با سرمربیان آزاد و فرنگی جلسه خواهم داشت. از نظر نتیجه همیشه فکر می‌کردم در ورزش نتایج را نمی‌شود پنهان کرد. ما تیم نهم و یازدهم دنیا را تحویل گرفتیم و دوم کردیم اما دوستان دومی در دنیا را باخت می‌دانند. تنها تیمی هستیم که در چهار رده سنی قهرمان جهان شدیم و در بازی‌های آسیایی هم در آزاد و فرنگی اول شدیم. در بزرگسالان هم در هر دو رده دوم جهان شدیم. رشد عمرانی فدراسیون کشتی با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست و ما را باید با خودمان بسنجیم. قبول دارم نسبت به جهانی نروژ و سال قبل بد نتیجه گرفتیم و حتما باید بررسی کنیم. اصلا قبول ندارم چیزی اتفاقی باشد. تصادف هم اتفاقی نیست و یک نفر مقصر بوده که باعث تصادف شده است. پنج ثانیه آخر کشتی یک سال کار است و با کادر فنی کار دارم.

* نمی‌توانیم همه ایرادات را به کادر فنی ربط بدهیم. خود من هم دخیل هستم اما درصد دارد. کشتی‌گیر وقتی بلد نیست پا بگیرد یا وقتی می‌گیرد بلد نیست خاک کند و امتیاز بگیرد بعد از ۱۹، ۲۰ سالگی این ضعف درست نمی‌شود. الان نسل نوجوانان ما همه زیرگیر و پاگیر هستند و من قرار است فردا به تمرین نونهالان بروم و کار کنیم. آمریکایی‌ها هم زیرگیری را از کشتی ما یاد گرفتند. مشکلات بدنی در مورد یکی، دو کشتی‌گیر ما صدق می‌کرد. ترس را در یکی، دو نفر از آن‌ها دیدم که حتی نمی‌توانستند آب دهان‌شان را قورت بدهند.

در همین ارتباط: آقای دبیر! شما یک قهرمان ورزشی و رئیس فدراسیون کشتی هستید؛ از توجیه و فرافکنی دست بردارید!

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظرات

 • منتشرشده: ۱۲
 • در صف بررسی: ۰
 • غیرقابل‌انتشار: ۴
 • پیمان IR ۱۵:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۸
  سلطانِ ریا
  • فرشید IR ۱۹:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۸
   آپشن ریاسنج داری شما؟
  • زیگزاگ IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۸
   مردم از ظاهرسازی و خودخواهی خسته و دل چرکین هستند.
 • امید TR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۸
  آقای دبیر دائم این جمله رو تکرار میکنه که ما تیم ۱۱ دنبا رو تحویل گرفتیم و الان شدیم تیم دوم دنیا...یعنی متوجه نمیشه ... کشتی گیران ۸ سال پیش با الان تغییر کردن و نسل جدیدی اومده... که این نسل هم در دوران قبل از مدیریت شما آموزش،دیدن....آقای دبیر شما خوش،شانس هستی که در دوران افت کشتی دنیا مدیر شدی ... از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ ..این سه سالی که شما بهش،افتخار میکنی ... سالهای افت کشتی،دنیا بوده که شما حتی بدون روسها نتونستین قهرمان بشین... در ضمن اکثر کشورها روی ۶ وزن المپیکی تمرکز دارن و برای سایر اوزان اهمیتی قائل نیستن... شما از ۶ وزن المپیکی تنها در دو وزن میتونید مدعی باشید... که اون دو وزن هم تا دو سال دیگه مدعی تازه پیدا میکنه...
  • زیگزاگ IR ۲۰:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۸
   از معدود نقدهای فنی و غیر احساسی.
 • علی IR ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۸
  گربه سیاه را بر عکس تعریف کردی یزدانی گربه سیاه تیلور است....
 • مهدی TR ۱۵:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۸
  جالبه ... امثال در بلگراد بعد از ۵ سال یک رقابت تقریبا واقعی دیدیم...و جایگاه واقعی ایران مشخص شد... شما به تمام رقبای واقعی و اصلی باختین... با این همه بودجه که در اختیارت بوده ،نتیجه خاصی نگرفتی....رسول خادم یک دهم شما بودجه در اختیار داشت...اما سطح کشتی ما بسیار بالا بود.... دولت بودجه خوبی،رگدر اختیار شما گذاشته،و در زیرساخت خوب کار کردین...اما در اصل کشتی که روی اشک هستش ... ما بازنده بودیم... البته هر کس،دیگری هم بود میتونست با چنین بودجه ای ساخت و ساز خوبی،کنه...در ۵۷،۶۵،۷۴،۹۷...روی تشک زنگ تفریح هستیم....
  • فرشید IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۸
   فقط در ۵۷ ضعیفیم.ولی حرفتو قبول دارم که مربیای فعلیمون افتضاحن.مخصوصا در علم تغذیه و مکمل ۱۰ سالی عقبیم
 • حاجی IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۸
  اقای دبیر شاید در کارهای دیگر از جمله ماست مالی کردن و ماله کشی و دیگر کارها که اینجا نمیشه گفت چون سانسور میشه متبحر و با استعداد باشی!ولی طبق امار دوران مدیریتت اصلا اینکاره نیستی و خودتم خوب میدونی فقط برای همون علتی که گفتی جای بزرگان را اشغال کرده ای .ولی خدایی دیگه حالا خجالت بکش و دست از سر کشتی بردار تا بیشتر از این ابروی کشتی ایران را در جهان نبرده ای.
 • ایرانی با غیرت IR ۲۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۸
  کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد بایستی یک چاره اساسی برای وزن 86 کیلو بکند. اگر در المپیک برای چندمین بار شکست حسن یزدانی در مقابل دیوید تیلور رقم بخورد طرفداران کشتی هرگز کادر فنی را نخواهند بخشید و برای وجهه خود حسن یزدانی هم خوب نخواهد بود. یک راه حل اینست که حسن یزدانی بدون کم کردن وزن در تورنمنت های مهم در 92 کیلو شرکت کند و با حریفهای گردن کلفت تر از تیلور سرشاخ شود شاید در المپیک 2024 راحت تر به مصاف دیوید تیلور برود.
 • مهرداد IR ۰۲:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۹
  شما همان دبیر میشدید بهتر بود
 • محمد IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۹
  چرامااینقده درموردبعضیا به ناحق کارشناسی میکنیم عزیزم نقدخوبه توهین یعنی نفهمی بیشعوری حسادت والا الان مابهترین رئیس فدراسیونه داریم کشتییه ازحسادت وخودخواهی حاشیه نبرید ضعف کشتی ما برمیگرده به خودکشتیگیر که کشتیگیرهای ماباغروربازی میکنن کادرداخلی شل میزنه اقایونی که ازروی حسادت غرب شخصی چرت مینویسی نه کشتی‌گیری نه ازکشور تف حالیته بروبزاربادبیاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

بهترین مربی دور برگشت رقابت‌های لیگ برتر؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی