نظرسنجی

با توجه به انتشار عکس مشترک جواد نکونام و نماینده مالک باشگاه در رسانه رسمی استقلال، به نظر شما آیا هلدینگ خلیج فارس، جواد نکونام را به عنوان سرمربی استقلال حفظ می‌کند؟
۱۵
حسن یزدانی
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

فدراسیون کشتی تصمیم مهمی گرفته و به این نتیجه رسیده که یزدانی را در فاصله ۵۰ روز مانده به بازی‌های المپیک، به رقابت‌های کشتی مجارستان اعزام کند.

حسن یزدانی، قهرمان پرآوازه کشتی ایران، تبدیل به سوژه داغی برای فضای ورزشی این روزهای ایران شده است. دلیلش بازگشت او به تشک کشتی و ارائه فیلمی چندثانیه‌ای از تمرینش با کشتی‌گیری به مراتب سبک‌وزن‌تر از خودش است. او نشان داده بعد از عمل سنگینی که روی کتفش داشته، برگشته و مهیا است تا در المپیک پاریس به میدان برود.

یزدانی پیش‌ از این در تلویزیون وعده‌ای با این مضمون داده بود که در پاریس، هم تیلور را می‌برد و هم طلا می‌گیرد. باوجوداین اتفاقاتی رخ داده که شاید با چنین شفافیتی نتوان درباره ادعای حسن یزدانی صحبت کرد. اولین آن‌ها غیبت دیوید تیلور، رقیب همیشگی یزدانی در پاریس است. او در یک شگفتی بزرگ در مسابقات انتخابی تیم ملی آمریکا، مبارزه‌اش را به آرون بروکس ۲۳ ساله باخت و به همین سادگی از تیم ملی بیرون ماند.

داستان اول برای حسن یزدانی شیرین است. تیلور در سال‌های اخیر به‌خوبی نشان داده بود راه بردن یزدانی را فراگرفته و حتی او را در آخرین جدال، ضربه فنی هم کرد. آمار تقابل‌های این دو هم به‌خوبی گواه برتری تیلور در تقابل‌های رودررو است. حالا که جادوگر آمریکایی در پاریس غایب است، این بهترین فرصت برای حسن یزدانی است تا یک مدال دیگر المپیک به ویترین پررنگ و لعابش اضافه کند؛ ولی این‌ها همگی در گرو محقق‌شدن داستان دوم است که تلخ و دارک نشان می‌دهد.

یزدانی کتفش را به تیغ جراحان سپرده و به‌تازگی به تشک برگشته. او آن‌قدر درگیر فیزیوتراپی و آماده‌سازی است که حتی فرصت حضور در اردوی اول تیم ملی را از دست داده است. از آنجا که کمتر از سه ماه به بازی‌های المپیک مانده، این نگرانی وجود دارد که نکند به لحاظ جسمی و ریکاوری، در موعد مقرر آماده نشود و نتواند در المپیک کاری از پیش ببرد؛ به‌ویژه اینکه پیش‌تر علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی هم ابراز نگرانی کرده و از این گفته که در ایران هر کشتی‌گیری که کتفش را عمل کرده، دیگر آن کشتی‌گیر سابق نشده است. پس، اتفاق بدتر برای حسن یزدانی، تصور این سناریو است که او نه‌تن‌ها شانسی برای گرفتن مدال در المپیک نداشته باشد؛ بلکه اصلا نتواند به این بازی‌ها اعزام شود.

در چنین فضایی است که فدراسیون کشتی تصمیم مهمی گرفته و به این نتیجه رسیده که یزدانی را در فاصله ۵۰ روز مانده به بازی‌های المپیک، به رقابت‌های کشتی مجارستان اعزام کند تا میزان آمادگی او و پاسخ‌دهی کتفش به عمل جراحی را بسنجد. تا به اینجا همه چیز منطقی به نظر می‌رسد؛ ولی در یکی، دو روز گذشته، چنین تصمیمی بخشی از جامعه کشتی را آشفته کرده و فریاد وا اسفا سر داده‌اند که حرمت قهرمان حفظ نشده است.

اینجا روایت‌ها کمی متفاوت است؛ مثلا خبرگزاری‌های نزدیک به دولت از این شایعه نوشته‌اند که یزدانی از مسئولان فدراسیون کشتی درخواست کرده بدون حضور در مسابقه‌ای، به پاریس اعزام شود که با پاسخ منفی اهالی فدراسیون مواجه شده است. پاره‌ای دیگر هم از این می‌گویند که رقابت‌های مجارستان برای حسن یزدانی سنگین است و نباید او را به چنین تورنمنتی اعزام کرد؛ به‌ویژه اینکه ممکن است آرون بروکس هم در مجارستان باشد و کار را برای حسن یزدانی سخت کند.

نحوه اعزام حسن یزدانی به المپیک؛ بحران بزرگ یا یک اتفاق عادی؟!

چنین تحلیل‌هایی باعث دوپاره شدن نظریات علاقه‌مندان به کشتی شده و حالا با حسن یزدانی به گونه‌ای رفتار می‌شود که گویی قرار است تبدیل به یک بحران ملی شود. در اینکه حسن یزدانی پرافتخارترین کشتی‌گیر ایران است، تردیدی وجود ندارد؛ در اینکه شأن او باید حفظ شود، هم شکی وجود ندارد؛ ولی مشخص نیست اعزام او به یک تورنمنت خارجی چطور می‌تواند موارد بالا را نقض کند. چنین تفکراتی اهمیت بازی‌های المپیک و کسب افتخار را قربانی یک اسم می‌کنند؛ البته اسم حسن یزدانی اعتباری برای کشتی ایران است؛ ولی فرض محال، اگر یزدانی با ناآمادگی و بدون محک‌خوردن به المپیک برود و آنجا حتی قبل از رسیدن به فینال با نتیجه‌ای اسف‌بار به کارش در پاریس پایان دهد، آیا حرمتش حفظ شده است؟

ضمن اینکه چنین جریانی باید پاسخ‌گوی این پرسش مهم هم باشند که چرا حسن یزدانی حاضر نشد کتفش را زودتر عمل کند تا به‌موقع برای پاریس مهیا باشد؟ چرا یزدانی اجازه داد شایعاتی که می‌گفتند او برای رسیدن به پاداش بازی‌های آسیایی، جراحی‌اش را به بعد از هانگژو موکول کرد، شکل بگیرد؟ حالا آن‌ها باید پاسخ دهند که اگر المپیک برای یزدانی و اعتبار کشتی ایران اهمیت وافری داشت، چرا او کتف آسیب‌دیده‌اش را زودتر به تیغ جراحان نسپرد؟

این‌ها البته بخشی از این دوپارگی موجود است؛ چراکه باید آن روی سکه؛ یعنی کادر فنی را هم دید. حسن قرار است در فاصله ۵۰ روز مانده به المپیک به مسابقه‌ای خارجی اعزام شود؛ اگر او بدرخشد که حرف و حدیثی نیست و با شایستگی راهی پاریس می‌شود و بسیاری را امیدوار می‌کند که مدال دیگری برای کاروان ایران بگیرد؛ اما اگر ناآماده باشد، آیا ۵۰ روز، زمان کافی برای مهیاکردن یک کشتی‌گیر دیگر برای اعزام به پاریس خواهد بود؟

بدیهی است که این دوگانگی نیاز به ظرافت خاصی دارد که بدون دخیل‌شدن احساسات باید درباره‌اش تصمیم‌گیری شود. حسن هم تا رقابت‌های مجارستان به قدر کافی فرصت دارد تا توان از دست رفته‌اش را بازیابد و خودش را در غیاب گربه‌سیاه آمریکایی‌اش محکی جدی بزند. محکی که سربلند بیرون‌آمدن از آن می‌تواند تکلیفی جدی برایش قلمداد شود. یزدانی حمایت فدراسیون را دارد؛ ولی بعید است این فدراسیون هم حاضر شود چشم‌بسته روی کتف آسیب‌دیده حسن قمار کند.

بیشتر بخوانید: توطئه علیه حسن یزدانی؛ چه کسی نمی‌خواهد پلنگ جویبار طلای المپیک بگیرد؟

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظرات

 • منتشرشده: ۸
 • در صف بررسی: ۰
 • غیرقابل‌انتشار: ۷
 • مش ممدلی DK ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
  به نظرم بعضی ها هم کرم دارن. بیچاره فدراسیون هر کاری کنه, کرم میریزن. اگه بدون انتخابی بره المپیک و ببازه که تمبون دبیر رو میکشن سرش که چرا استعداد های جوان رو قربانی رنگرزی کرد که میدانستیم نمیتونه. حالا هم که داره طرف میفرسته تا محک بخوره و ببینه که میتونه یا نه؟ میگن چرا؟ کرم داشتن همین دیگه. نه اینکه دبیر خیلی باحال باشه ها نه, ولی تو این مورد خاص داره کاره درست رو انجام میده. اگه یزدانی بدنش نکشه لااقل ۲ نفر آماده هستن تا ۵۰ روز جاش رو پر کنن. آقای دبیر داره کار درستی میکنه. هم برای حسن خوبه و هم واسه کل کشتی. شما هم اینقدر از زبان این و اون نمک رو زخم نپاش.
 • پسر بابا پنجعلی IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
  فقط و فقط انتخابی داخلی بین رقبا برازین تا حرف و حدیثی بوجود نیاد. انتخابی حتی باعث میشه شیطنت ها هم از بین بره!!! از هر لحاظ
 • علی IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
  انتخابی بذارن با قهرمان ۸۶ جام تختی کار تمام بشه مجارستان در ۸۶ تا حداقل ۶تا درجه یک هست که احتمال آسیب مجدد هست
 • حسین IR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
  والله نمیدونم چرا انتخابی داخلی نمیزارن که همه ی حرفو حدیث ها به اتمام برسه بین اقای یزدانی و وفایی پور و قاسمپور که محک خوبی هم هست برای اقای یزدانی همانند انتخابی های سال های گذشته که اگر کتفش همراهی کرد و برنده شدن راحتتر میشه اطمینان کرد برای اعزامشون به المپیک اگر هم مشکلی بود حداقل همه در جریان خواهند بود نمیخوایم کسیو زیر سوال ببریم اما یک انتخابی عادلانه باعث بسته شدن این موضوع خواهد شد.
 • علی IR ۱۵:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
  انشالا با یاری خدا بزرگ حسن آقا موفق میشه خدانگهدارش باشه یا حق
 • کامران IR ۱۸:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
  اتفاقا اعزام به مسابقات مجارستان میتونه واسه یزدانی هم یه محک جدی باشه و آمادگیشو ببره بالا.
 • Hhh IR ۲۲:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۲
  این وزن کامران بره المپیک طلا رو میکیره .یزدانی ریسکه اگه کشتی اول مصدومیتش تشدید بشه چه غلطی میخاد بکنه دبیر .جواب کشتی دوستان و مردم رو چه میخاد بده .اقا انتخابی بذارین یا هر دوشون برن مجارستان
 • مجتبی IR ۰۶:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۵
  احسنت به آقای دبیر کار درستی میکنی این حرمت حفظ کردنها رو زیاد دیدیم و نتیجشم دیدیم مثل خود آقای دبیر تو المپیک ایقدر چسب زده بودن به بدنش فقط چشماش معلوم بود یا حمید سوریان و....حالا نوبت یزدانی پس قبل المپیک باید محک بخوره تا ببینن چیکارست خواهشنم داستان درست نکنید فدراسیون داره کار درست رو انجام میده خوشم میاد از دبیر کاری که باید انجام بده رو انجام میده دمش گرم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

با توجه به انتشار عکس مشترک جواد نکونام و نماینده مالک باشگاه در رسانه رسمی استقلال، به نظر شما آیا هلدینگ خلیج فارس، جواد نکونام را به عنوان سرمربی استقلال حفظ می‌کند؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی