سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۱
۰ |
۰
FIFA جشن گرفت؛ شمع ۱۲۰ سالگی فوت شد +عکس
منبع: مهر
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

فدراسیون جهانی فوتبال یکصدوبیستمین سالروز تاسیس خود را جشن گرفت.

در ۲۱ می ۱۹۰۴ فدراسیون جهانی فوتبال شکل گرفت. در مدت زمان تشکیل فیفا ۲۲ جام جهانی برگزار شده است که مهم‌ترین جایزه آنها در این زمینه است.

با افزایش محبوبیت مسابقات بین‌المللی در اوایل قرن بیستم، نیاز به یک سازمان واحد برای سرپرستی و نظارت بر بازی‌های جهانی احساس شد، بنابر این فیفا از سوی انجمن ملی فوتبال کشورهای: بلژیک، دانمارک، فرانسه، هلند، اسپانیا سوئد و سوئیس در پاریس تأسیس شد و اولین رئیس آن هم روبرت گیرین بود.

با در خواست عضویت آفریقای جنوبی در سال ۱۹۰۹، آرژانتین و شیلی در سال ۱۹۱۲ و کانادا و آمریکا در سال ۱۹۱۳ اعضای فیفا از اروپا فراتر رفت.

در حال حاضر محل استقرار فیفا در زوریخ سوئیس است و دارای ۲۰۹ عضواست که ۱۶ عضو بیشتر از سازمان ملل و ۴ عضو بیشتر از کمیته بین‌المللی المپیک دارد.

فیفا تاکنون توسط ۹ رئیس اداره شده است. روبرت گیرین (۱۹۰۴-۱۹۰۶)، دنیل بورلی وولفال (۱۹۰۶-۱۹۱۸)، ژول ریمه (۱۹۲۱- ۱۹۵۴)، رادولف سیلدرایرس (۱۹۵۴-۱۹۵۵)، آرتور دروری (۱۹۵۵-۱۹۶۱)، استنلی راس (۱۹۶۱-۱۹۷۴)، ژائو هاولانژ (۱۹۷۴-۱۹۹۸)، سپ بلاتر (۱۹۹۸- ۲۰۱۵)، جانی اینفانتینو (۲۰۱۶ - تاکنون) رؤسای این فدراسیون جهانی‌اند.

شایان ذکر است فدراسیون فوتبال ایران نیز از سال ۱۹۴۸ به عضویت فیفا درآمد.

بیشتر بخوانید: جام جهانی فوتبال؛ از تاریخچه تا نحوه برگزاری

FIFA جشن گرفت؛ شمع ۱۲۰ سالگی فوت شد +عکس

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی