ممنوع‌التصویر، ممنوع‌الکار و حتی مهاجرت‌ها؛ این اتفاقی است که در سال‌های گذشته برای برخی چهره‌های صداوسیما رخ داده است، اما به نظر می‌رسد که اخیرا روند آن صعودی شده است!

ممنوع ‌التصویرهای تلویزیون؛ دو چهره مطرح فوتبالی هم هستند/ از «رقص» جنجالی تا خواننده لس‌آنجلسی و رفتار خارج از عرف!

خبرورزشی / چهره‌ها؛ درست یک روز بعد از لایو اینستاگرامی رزیتا قبادی، مجری شبکه دو که بابت خارج‌ شدن کلمه «رقص» از زبان میهمان برنامه، ممنوع‌التصویر یا ممنوع‌الکار شده بود، متن گفت‌وگوی محمدرضا حیاتی، اخبارگوی سابق صداوسیما، با داریوش فرضیایی یا همان عموپورنگ هم منتشر شد که از صداوسیما بابت محترمانه ‌نبودن فرایند کنار گذاشتنش گلایه کرده بود. خانم قبادی در همان لایو اینستاگرامی گفته بود که برای صداوسیما مخاطب مهم نیست و تنها چیزی که برایشان مهم است، خودشان هستند. او بعد از اعلام خبر حضورش در لایو اینستاگرام از سوی مدیران صداوسیما و شبکه دو دعوت شده بود که مجددا به کار بازگردد و حتی قول تهیه بلیت هم به او داده بودند، اما نپذیرفته بود و در همان برنامه لایو گفت از عادل فردوسی‌پور که بزرگ‌تر و محبوب‌تر نیستم، با او چه کردند و چه تضمینی هست که دوباره با من همین کار را نکنند، من دیگر نمی‌خواهم به صداوسیما بازگردم.

لایو رزیتا قبادی را در زیر ببینید:

ردپای فردوسی پور در ماجرای ورود وزیر روحانی به لیست سیاه نمایندگان مجلس

حیاتی که به‌ علت نام‌ بردن از یک خواننده پیش از انقلاب، عذرش بعد از نزدیک به ۴۰ سال از صداوسیما خواسته شد، به عموپورنگ گفته است: «در رسانه خیلی‌ها زحمت می‌کشند، مردم ما را جلوی صحنه می‌بینند، اما نیروی‌های زیادی زحمت می‌کشند و هیچ‌کس نمی‌بیند، بازنشسته می‌شوند و هیچ‌کس آنها را نمی‌شناسد. اینها شاید از چهره‌های هنری هم تأثیرگذارتر باشند؛ من توقع نداشتم وقتی بازنشسته شدم با من به ‌طرز ویژه‌ای برخورد شود اما طبعا کسی که علاقه‌مند به رسانه است اگر زمانی هم قرار است کنار رود باید مقداری محترمانه‌تر برود».

رزیتا قبادی هم اخیرا اجرای برنامه عصر خانواده شبکه دو را بر عهده داشت، تا اینکه در ویژه‌برنامه شب یلدا میهمان برنامه‌اش از مردم و بینندگان برنامه خواست در شب یلدا رقصیدن را در برنامه شب‌نشینی‌شان بگذارند تا در زمانه کرونا گرفتار افسردگی نشوند». بابت همین کلمه او روز بعد مجبور شد از مردم سه بار عذرخواهی کند که حالا آن‌طورکه خودش گفته این اصرار از سوی مدیر شبکه بوده است. خودش گفته که «از استرس آن برنامه جنجالی حتی مشکل قلبی پیدا کردم. طی این مدت خیلی ناراحت بودم. شب‌ها تا صبح گریه می‌کردم و حال مناسبی نداشتم. الان هم حال خوبی ندارم اما مقاومم».

او گفته است: «از وقتی عادل فردوسی‌پور و برنامه پرمخاطب نود کنار گذاشته شد متوجه شدم تلویزیون برای مخاطبانش ارزش چندانی قائل نیست». مجری سابق برنامه عصر خانواده در پایان حرف‌هایش گفت: «مردم عزیز من از همین‌جا دست شما را می‌بوسم و به خاطر آنکه آن شب به خاطر کلمه رقص از شما معذرت‌خواهی کردم از شما معذرت‌خواهی می‌کنم. من بابت آن معذرت‌خواهی شرمنده هستم. الان هم بابت آن عذرخواهی اجباری از شما معذرت‌خواهی می‌کنم».‌

حسین پاکدل

حسین پاکدل مجری پخش شناخته‌شده‌ای بود که اوایل دهه ۷۰ با منتفی‌شدن حضور مجری پخش، چهره او هم کمتر در تلویزیون دیده شد، اما وقتی دهه ۷۰ از نیمه گذشت، دیگر تصویر او در قاب جای نگرفت. به نظر می‌رسد شرایط سیاسی و برخی اعلام موضع‌های او بود که اجازه نداد همکاری‌اش با تلویزیون ادامه داشته باشد، هرچند تا زمان بازنشستگی به‌عنوان کارمند صداوسیما شناخته می‌شد. حتی چند سال قبل مسئولان برگزاری سی‌ودومین دوره جشنواره فیلم فجر تصمیم گرفتند پاکدل را به عنوان مجری مراسم پشت تریبون بفرستند که با واکنش سرد مسئولان صداوسیما مواجه شدند.‌

جواد یحیوی

جواد یحیوی گرچه هرگز خبری رسمی و صریح درباره ممنوعیت کاری‌اش منتشر نشد، اما بسیاری دلیلش را فعالیت‌های سیاسی او در دوران انتخابات ۸۸ در کمپین یکی از نامزدها می‌دانند؛ اما از سویی در آن زمان بیش از یک سال بود که یحیوی هیچ برنامه‌ای در سیما نداشت. عده‌ای دیگر هم حضور یکی از چهره‌های سیاسی روی آنتن زنده برنامه او را دلیل ممنوعیت تصویری‌اش می‌دانند و گویا حضور آن چهره چندان به مذاق مدیران سیما خوش نیامده بود. ممنوعیت تصویری او البته تدریجی بود. یحیوی از میرحسین موسوی حمایت کرد و مجری بعضی از مراسم‌های این نامزد انتخاباتی بود و هرازچندگاهی سخنانی علیه دولت نهم و محمود احمدی‌نژاد می‌گفت؛ از جمله آنکه اظهار کرد: «مردم ایران هوشیارتر از آن هستند که از یک سوراخ دو بار گزیده شوند» یا «آقای موسوی در صورت پیروزی تلاش دارند تا اگر نفت را بر سر سفره مردم نمی‌برند، لااقل نان را ببرند». او اکنون در کار بازیگری و تئاتر مشغول است.

‌محمود شهریاری

مشهورترین مجری ممنوع‌التصویر تلویزیون محمود شهریاری است. درمورد ممنوع‌التصویری شهریاری روایت‌های مختلفی هست؛ از لورفتن فیلم انجام حرکات موزونش در یک مجلس عروسی تا آوردن اسم خوانندگان لس‌آنجلسی در برنامه زنده. البته این مجری پرانرژی دفعات زیادی ممنوع‌التصویر شده و هر بار هم دلیل خاص خودش را داشت. شهریاری سال ۹۴ در مصاحبه با رشیدپور در برنامه «دید در شب» اعلام کرد که درحال‌حاضر هم ممنوع‌التصویر است، آن هم به دلیلی که هیچ‌کس نمی‌داند، حتی خود او! در طول این سال‌ها تعداد دفعاتی که او ممنوع‌التصویر و به قول خودش آزادالتصویر شده است، به قدری زیاد بوده که کسی آمار دقیقش را ندارد.

‌فرزاد حسنی

فرزاد حسنی هم بعد از گفت‌وگو با سردار رادان در برنامه کوله‌پشتی و سؤالات بی‌پرده‌ای که از رئیس پلیس وقت تهران پرسید، این سؤالات به مذاق خیلی از مسئولان خوش نیامد و همین موجب شد که در همین برنامه عذر او را بخواهند. در بخشی از این مصاحبه، مجری برنامه از رئیس پلیس تهران پرسید که آیا فیلمی را دیده ‌است که در آن نشان داده می‌شود مأموران نیروی انتظامی با کتک و لگد دختری را به داخل ماشین پلیس پرت می‌کنند؟ پاسخ احمدرضا رادان به این پرسش منفی بود. حسنی که قرار بود طی دو شب میزبان سردار رادان باشد، پس از اجرای برنامه دوم از کار کنار گذشته شد و جایش را به امیرحسین مدرس داد. بعد از آن هیچ‌گاه فرصت عرض اندام به او داده نشد. مگر یکی، دو سال بعد در ویژه‌برنامه تحویل سال با همراهی آزاده نامداری، همسر سابقش. سال ۹۵ او دوباره با برنامه اکسیر به آنتن بازگشت که با شروع فعالیت مرتضی میرباقری در معاونت سیما، این برنامه متوقف شد. رضا رشیدپور با سلسله برنامه‌های «شیشه‌ای»، «عبور شیشه‌ای»، «شب شیشه‌ای» و «مثلث شیشه‌ای» خود توانسته بود پای همه سوپراستارها را به تلویزیون باز کند و با آنها گفت‌وگوهای چالشی درست و درمان انجام دهد. او در اوایل برنامه آخرش از آنتن پایین کشیده شد و با برنامه‌ای نیمه‌کاره، پرونده‌اش در تلویزیون بسته شد. او بعد از بازگشت دوباره به صداوسیما مجموعه آیتمی- نمایشی «عینک آفتابی» و حالا خورشید را روی آنتن برد.

عادل فردوسی‌پور

عادل فردوسی‌پور دیگر مجری توانمند تلویزیون بود که پس از ۲۰ سال اجرای برنامه نود در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ و پس از بالاگرفتن شعله‌های اختلاف میان او و علی فروغی، مدیر جوان و تازه‌کار شبکه سه، از تلویزیون کنار گذاشته شد، اما مدیر روابط عمومی شبکه سوم سیما دلیل حذف عادل فردوسی‌پور را این‌چنین برشمرد: با عنایت به رفتار غیرحرفه‌ای تهیه‌کننده و مجری برنامه نود، عادل فردوسی‌پور، در عدم پخش این برنامه بعد از بازی انگلیس- اسپانیا در دوشنبه گذشته و همچنین استمرار رفتار خارج از عرف ایشان در مصاحبه خلاف ابلاغ گروه ورزش، برنامه مذکور پخش نخواهد شد. عادل فردوسی‌پور سابقه اجرا و تهیه‌کنندگی برنامه‌های شاخص تلویزیونی نظیر: «فوتبال ۱۲۰»، «۹۰»، «لذت فوتبال»، «بیست‌چهارده»، «بیست‌هجده» و ... را در کارنامه خود دارد.

‌جهانگیر کوثری

جهانگیر کوثری، همسر رخشان بنی‌اعتماد و پدر باران کوثری هم که پیش از این سال‌ها اجرای برنامه «ورزش از نگاه دو» را بر عهده داشت، در مورد غیبت خودش در تلویزیون گفته است: «من سال‌ها در تلویزیون فعالیت کردم و مجری برنامه «ورزش از نگاه دو» بودم، در سال ۹۰ از تلویزیون بیرون آمدم اما واقعیت این است که من را از تلویزیون اخراج کردند. همان‌طور که باران و خانم بنی‌اعتماد را هم ممنوع‌التصویر کرده‌اند. هیچ دلیل و توضیحی به من داده نشده است؛ به همان علتی که باران و خانم بنی‌اعتماد را در تلویزیون نشان نمی‌دهند و تیزرهای فیلم‌هایشان را پخش نمی‌کنند، من هم از سال ۸۸ دچار مشکل و در نهایت اخراج شدم و الان هم من را به تلویزیون راه نمی‌دهند».

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • امیرحسین IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
  46 1
  خسته نباشید ولی خیلی بیشتر از اینهاست که شما فقط به این چند مورد بسنده کردید
  • آنالیزور DE ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
   23 0
   چطور شده خبر ورزشی همچین مطلبی رو کار کرده ؟ آگاه کردن دوباره مردم از بعضی وقایع در صدا و سیمای میلی که شاید از ذهن خیلیا پاک شده ، یه جور انتهار نباشه آقایون !!!!
 • علی غریبی IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
  81 0
  کل مردم ایران میدونن که صدا و سیمای ما میلی هست نه ملی، ملی فقط شعار است
 • نیما IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
  68 0
  دیگه کسی تلویزین نگاه نمیکنه من یکی فقط فوتبال را از تلویزیون ایران نگاه میکنم
 • فریدون IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
  47 0
  میشه گفت که الان بدترین دوره تاریخ صدا و سیماست. اگر یه بازنگری کلی در صدا و سیما صورت نگیره قطعا روز به روز شاهد عدم اعتماد بیشتر به صدا و سیمای میلی خواهیم بود
 • صدا سیمای مییلی IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
  42 0
  از تلویزیون فقط فوتبال میبینم .
 • ایراندوست IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
  33 0
  صدا و سیما، ریزش مخاطب، هر روز بیشتر از دیروز...
 • کامل پرسپولیسی IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
  35 3
  تا وقتی که اوضاع و احوال جاری بر ان همین سیاست و چارچوب کاری باشد آش همین آش و کاسه همین کاسه خواهد بود مخاطب گریزی با همین شیب و شاید تندتر خواهد بود محبوب تر و پر مخاطب تر از برنامه 90 من فکر نمیکنم وجود داشت ولی چه کسی اهمیت به نظر و ذائقه مردم میداد ؟ مدیر جوانی که بواسطه آشنایی و پارتی بر صندلی گرم و نرم ریاست زده آیا برایش اهمیتی از این نظر داشت ؟
  • کامل پرسپولیسی IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
   15 0
   کاش نظر من رو بجای سانسور اصلا درج نمی کردید اینطوری خیلی بهتر بود حرف نامربوطی هم نزده بودم
 • ستارگان سرخ ایران و آسیا IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
  41 1
  چیز عجیبی نیست صداوسیمای میلین
 • اشکان IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
  13 0
  این روزها خواهند گذشت و روزی این جماعت باید پاسخگوی رفتار بیمار گونه خود باشند مطمئنا اون روز خیلی نزدیک...
 • Just Adel IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
  9 2
  من نمیدونستم عادل تهیه کننده لذت فوتباله ولی واقعا برنامه خوبیه از فوتبال بدتر بهتره
 • ضد 90 IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
  0 14
  فردوسي ژور بايد هم ممنوع التصوير باشه
 • ایران IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
  11 0
  خبرجان دستت درد نکنه این مطلب رو گذاشتی. اما اگه مردمی هستی مردونه بیا پای کار، حالا اگه کسی فحشی نوشته بله! اما جرات داشته باش بقیه پیامارو بزار. من و شما و همه مردم فرهیخته ایران قطعا و قطعا میدونیم آب از کجا آلوده اس! همه مردم ایران اگر یک بار قانون اساسیشونو بخونن بعد میفهمن چرا همه چی تو ایران وارونه اس
 • كيوان IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
  13 0
  فكر كنم همه ممنوع التصويرن جز اون ليستي كه تو صدا و سيماس
  • مهرداد IR ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
   7 0
   صدا و سيما كه فعلا افتاده به جون مجرياي خودش
 • شاهين IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
  6 1
  ياد تحليل هاي جهانگير كوثري بخير
 • ایران IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
  14 3
  امروزه بسیار شیوه نگران کننده ای در حال رخ دادنه تو صداوسیما. گویندگان برنامه به شدت مشخصه دارن فیلم بازی می کنن. نوع پوشش یکسان شده. نوع اخبارها یکسان، از اینگونه اخبارها میشه در کره شمالی و عربستان ب وفور دید. مثالهایی که می خوام بزنم قصد توهین به هموطنای ایرانیم نیست اما گویی نیروی ناخودآگاه فقط این طیف آدمارو می پذیره. دین ما اسلام هست پیامبرمون و گفته هاش رو باید با طلا بنویسن. اما سبک پیشروی اینها بیشتر آسیب به دینمون میزنه تا فایده برسونه!! بیشتر بانوان چادری اند. بیشتر آقایون ریش دار.. برنامه ها بیشتر مذهبی. هیچ مستندی از زیبایی‌های آمریکا ندیدم تو تلوزیون. و....
  • امیر GB ۰۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
   5 0
   سریال ها... واقعا خجالت آور، کل سریالها شده یک اتاق مجهز پر کامپیوتر های مدرن همه چی زیر نظر دوربین ها
 • سیدرضا IR ۰۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
  4 22
  من نمیدونم این خانوم یا اصولا مجریانی از طیف این خانوم چه خدمت بزرگی به این مملکت کردن که دستمزدشو ده برابر نگرفتن که اینطور بابت عذرخواهی از ملت براشون سخت هست . الکی با اسم دیگران بازی کردن اسمش هست مغلطه ، فردوسی پور علاوه بر سیاست رنگی که طی ده سال اخیر در برنامش بوضوح دیده میشد و نگاه و حرف دوگانش در مورد دوتیم سوهان روح حدود سی میلیون هوادار استقلال شده بود اولین اصول در هر کاری رو که اجرای دستورات مدیر بالادستی هستو رعایت که نکرد اومد اینو به همه نشون هم داد . هر سازمانی این فرد رو اخراج میکنه
 • آرش SE ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
  1 6
  خب حالا اینا چه ربطی به خبر ورزشی داره؟ به نظر من هر انتقادی باید جای خودش مطرحش بشه، به اندازه ی کافی سایتهای دیگه به این موضوع ها می پردازن، جای خبر ورزشی اخبار ورزشیه، نه اخبارو انتقاد سیاسی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =
Topic[id:129, title:چهره‌ها] - __ [] __
Topic[id:129, title:چهره‌ها] - __ [] __
Topic[id:129, title:چهره‌ها] - __ [] __
Topic[id:129, title:چهره‌ها] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:129, title:چهره‌ها] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:129, title:چهره‌ها] - __ [] __

پربازدیدترین