الهلال یکی از حریفان همیشگی باشگاه‌های ما در رقابت‌های آسیایی است. این حریف سعودی اولین بار تابستان 70 به پست ما خورد و طی 25 سال گذشته همواره با نمایندگان ما همگروه و هم‌مسیر بوده است.

نگاه دقیق به 10 نبرد پرسپولیس و الهلال پیش از بازی امروز

به گزارش خبرورزشی، این تیم امسال هم رقیب پرسپولیس است و فردا راند اول این رقابت در عمان آغاز میشود.

اولین نبرد؛ 25 سال پیش

اولین دیدار پرسپولیس و الهلال 27 تیر 1370 و در ریاض برگزار شد. پرسپولیس برای رسیدن به فینال جام برندگان جام باشگاههای آسیا باید از پس الهلال برمیآمد و به همین دلیل در بازی رفت و در خاک حریف به دفاع پرداخت و یک تساوی صفر- صفر علی پروینی گرفت.

قیچی کرمانی

سرخها 4 روز بعد یعنی اول مرداد 1370 میزبان الهلال بودند و در روزی که آزادی لب به لب پر بود و حتی روی پلهها هم کیپ تا کیپ تماشاگر نشسته بود، گل مرتضی کرمانیمقام در نیمه دوم که با ضربه آکروباتیک به دست آمد، پرسپولیس را پیش انداخت و دست آخر سرخها برابر الهلالی که 10 نفره شده بود، به برتری رسیدند و به فینال جام برندگان جام آسیا راه یافتند و در نهایت با شکست المحرق بحرین قهرمان شدند.

گل مهدویکیا

6 سال و نیم بعد باز هم الهلال و پرسپولیس به هم رسیدند، رقابتهای جام باشگاههای آسیا به صورت مجتمع در لبنان برگزار میشد و پرسپولیس در سوم اسفند 76 با تکگل مهدی مهدویکیا، الهلال را شکست داد. سرخها الانصار لبنان را هم بردند و با نوفباخور ازبکستان مساوی کردند و به مرحله نیمهنهایی راه یافتند. ایوان مت کوویچ سرمربی پرسپولیس در آن روزها بود.

کاشته شاهرودی و 4 گل الهلال

پرسپولیس بازی نیمهنهایی را به دالیان چین باخت و روز 16 فروردین 77 در هنگکنگ و در دیدار ردهبندی دوباره به مصاف الهلال رفت اما این بار با نتیجه 4 بر یک مغلوب حریف عربستانی شد و به مقام چهارم بسنده کرد. آن روز رضا شاهرودی یک گل قشنگ از روی ضربه ایستگاهی به ثمر رساند اما حاصلی برای سرخها نداشت چراکه سامیالجابر و الدوخی هر کدام دو بار دروازه نکیسا را باز کرده بودند.

دومین صفر – صفر

باز هم جام باشگاههای آسیا و باز هم الهلال. 22 بهمن 78 عربستان میزبان متمرکز بازیهاست و پرسپولیس در مواجهه با الهلال به یک تساوی بدون گل میرسد. علی پروین به نیمکت پرسپولیس بازگشته است.

برد در تهران و اشکهای خوردبین

پرسپولیس در فصل بعد در حالی که این بار تهران میزبان مرحله گروهی بود باز هم به مصاف الهلال رفت و در 21 اسفند 79 حریف عربستانی خود را با حساب 3 بر یک در آزادی شکست داد. آن روز علی کریمی، علی انصاریان و حامد کاویانپور زننده گلهای پرسپولیس بودند و علی پروین سرمربی تیم. اگر این بازی را دیده باشید اشکهای محمود خوردبین را به خاطر دارید.

11 سال وقفه و چیپ کریمی

نبرد پرسپولیس و الهلال برای 11 سال متوقف شد و دو تیم سرانجام 17 اسفند 90 در چارچوب لیگ قهرمانان آسیا به مصاف هم رفتند. در بازی رفت الهلال میزبان بود. آنها در دقیقه 40 با خطای هند اوسام هم پنالتی دادند و هم 10 نفره شدند. علی کریمی پنالتی را چیپ زد و پرسپولیس را پیش انداخت اما الهلال 10 نفره در دقیقه 53 گل تساوی را زد و بازی رفت یک- یک مساوی شد.

شکست تلخ در آزادی

بازی برگشت 5 اردیبهشت 91 در آزادی برگزار شد. پرسپولیس این بار در آزادی در حالی با تک گل یوسف العربی مغلوب شد که اگر آسمیر آودوکیچ، گلر صرب خود را درون دروازه نداشت شاید شکست سنگینتری را تجربه میکرد. در هر دو بازی رفت و برگشت مصطفی دنیزلی سرمربی پرسپولیس بود.

گل دقیقه 92، محصول مشترک طارمی و مدافع الهلال

آخرین رقابتهای دو تیم هم به بازیهای دو فصل پیش لیگ قهرمانان آسیا بازمیگردد. پرسپولیس از دور گروهی به مرحله یک هشتم صعود کرد و حریف الهلال شد. بازی رفت 30 اردیبهشت در آزادی برگزار شد و پرسپولیس با تک گل دقیقه 2+90 مدافع الهلال برنده از میدان خارج شد. مهدی طارمی روی این گل نقش زیادی داشت.

3- هیچ تلخ در ریاض

5 روز بعد بازی برگشت در ریاض در حالی به انجام رسید که پرسپولیس حرفی برای گفتن نداشت و با 3 گل یوسف سالم، محمد شلهوب و عبدالعزیز الدوساری بازی را به حریف باخت. مهدی طارمی در دقیقه 3+90 این بازی از میدان اخراج شد.

پرسپولیس 4 بر 3 پیش است

در مجموع پرسپولیس و الهلال در تاریخ حیات دو باشگاه، 10 بار به مصاف هم رفتهاند که تعداد بردهای پرسپولیس در این 10 بازی بیشتر است. پرسپولیس 4 پیروزی به دست آورده، الهلال 3 بار برده و 3 بازی دو تیم هم به تساوی انجامیده است.

الهلال بیشتر گل زده

در این 10 بازی پرسپولیس 8 بار گلزنی کرده اما حریف عربستانی 10 بار موفق به باز کردن دروازه سرخپوشان شده است. بهترین نتیجه عربها برد 4 بر یک در سال 77 و بهترین برد پرسپولیس پیروزی 3 بر یک در سال 79 است.

علی کریمی، بهترین گلزن پرسپولیس برابر الهلال

8 گل پرسپولیسیها به الهلال را مرتضی کرمانیمقام، مهدی مهدویکیا، رضا شاهرودی، حامد کاویانپور، علی انصاریان، علی کریمی (2 بار) و مدافع الهلال به ثمر رساندهاند و طبعاً علی کریمی بهترین گلزن پرسپولیس برابر الهلال محسوب میشود.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
بلیط هواپیما